Uudised

Suomijos nepriklausomybės 100-ečio proga – kraitelis Vilniuje gimusiam kūdikiui

[Seesam | 2017-12-07]

„Visus šiuos metus Suomijoje ir visame pasaulyje, kur tik veikia šalies ambasados, minimas jos 100 metų nepriklausomybės jubiliejus. Per šį šimtmetį Suomijai pavyko tapti viena stipriausių ekonomikų pasaulyje. Įvairiuose kraštuose, taip pat ir Lietuvoje, ji įvardijama kaip pavyzdys, į kurį siekiama lygiuotis visuomeninės gerovės, socialinės politikos ir ekonomikos srityse. Neturime vieno recepto, kuris tiktų visoms šalims, tačiau galime dalintis laiko patikrintais ir rezultatais pagrįstais sprendimais“, – sakė Suomijos ambasadorius Lietuvoje Christer Michelsson.

Jo teigimu, artėjant Suomijos 100 metų nepriklausomybės jubiliejui, šios šalies vyriausybė nusprendė dalintis geriausia socialinės politikos, lemiančios stiprią Suomijos ekonomiką ir aukštą visuomenės gerovės lygį, praktika. Vilniuje š.m. vasarį organizuotas Suomijos ambasadoriaus bei diplomatų susitikimas su už Lietuvos socialinės apsaugos ir sveikatos reikalus atsakingų valstybinių institucijų, visuomeninių organizacijų atstovais ir visuomenės aktyvistais, kurio metu pristatyta Suomijoje jau aštuonis dešimtmečius vykdoma kūdikio kraitelio programa.

„Likus keletai dienų iki vakar minėto Suomijos nepriklausomybės jubiliejaus, mus pasiekė žinia, jog Kauno rajono valdžia nusprendė dovanoti kūdikio kraitelį kitąmet rajone gimsiantiems kūdikiams. Tai viena geriausių dovanų, kurių sulaukėme Suomijos 100-ojo nepriklausomybės gimtadienio proga. Neabejojame Suomijoje pasiteisinusios kūdikio kraitelio programos efektyvumu ir tikime, jog ji gali turėtų teigiamos įtakos kitų šalių socialinei gerovei, gyventojų gimstamumo rodikliams, galiausiai – visai ekonomikai“, – sako Suomijos ambasadorius Lietuvoje.

Pirmasis kūdikio kraitelio prototipas Suomijoje įdiegtas 1920-siais, kai po pilietinio karo šioje šalyje ženkliai sumažėjo gimstamumas ir išaugo kūdikių mirtingumas. Pradžioje kraiteliai buvo ruošiami pasitelkus labdaringą veiklą. 1937 m. kūdikio kraitelis nepasiturinčioms šeimoms buvo įtvirtintas įstatymu, o nuo 1949-ųjų jis tapo sudėtine Suomijos motinystės priežiūros programos dalimi, nepriklausomai nuo šeimos socialinio statuso. Šiuo metu kūdikio kraitelį Suomijoje kasmet gauna apie 60 000 motinų. Iš jų 2/3 renkasi kraitelį vietoj alternatyvios 140 eurų sumos. Esminė sąlyga yra ta, kad būsima mama užsiregistruotų pas gydytoją per pirmąją nėštumo pusę tam, kad būtų stebima ir gautų reikalingas instrukcijas.

Pristačiusi kūdikio kraitelio programą ir simboliškai ją dovanodama Lietuvai, Suomijos ambasada tikisi, jog šios Skandinavijos šalies pavyzdžiu paseks ne tik Kauno rajono, bet ir kitos Lietuvos savivaldybės. Programa nuo šių metų įgyvendinama Škotijoje, bandomasis programos projektas taip pat vykdomas Naujojo Džersio valstijoje, JAV. Tuo tarpu visiems, susidomėjusiems programa ir svarstysiantiems galimybę inicijuoti jos įgyvendinimą ar organizuoti pilotinį projektą, Suomijos ambasada yra pasiruošusi atsakyti į rūpimus klausimus ir suteikti reikiamą informaciją žemiau nurodytais kontaktais.


Prieš sudarant finansinių paslaugų sutartį rekomenduojame susipažinti su paslaugų teikimo sąlygomis
www.seesam.lt ir, jei reikia, pasikonsultuoti su Seesam draudimo specialistais.